Wyznacznik statusu społecznego

diamentyEkskluzywna biżuteria, zwłaszcza ta dla kobiet, od zawsze była symbolem piękna, uzupełnieniem mody, która bez biżuterii praktycznie nie istniała. Nawet kultura staroegipska miała podobne pojęcie na temat kobiecych dodatków do tego, którym my posługujemy się dziś.

Poza oczywistym wdziękiem, którego dodają drogie kamienie, perły oraz cenne kruszce, biżuteria ekskluzywna była i nadal jest wyznacznikiem statusu społecznego. Sznur pereł na szyi od zawsze świadczył o przynależności kobiety przynajmniej do najzamożniejszej warstwy mieszczańskiej. Dziś wprawdzie podziału na stany nie ma, ale na prawdziwe perły wciąż nie wszystkie panie mogą sobie pozwolić.

Rzecz jasna sprawa cała dotyczy nie tylko pereł, ale także poszczególnych kruszców: złota, srebra, platyny, a także kamieni szlachetnych: rubinów, szmaragdów, szafirów i przede wszystkim diamentu. W wersjach tańszych poszczególnych ozdób zastępuje się je równie pięknymi, ale już nie tak rzadko spotykanymi ametystami, topazami czy cyrkoniami. Oczywiście ekskluzywna biżuteria z takich zamienników nie może korzystać, ponieważ przeczyłoby to dei elitarności. Słowo „ekskluzywny” jest w pewnym stopniu synonimem słowa „nieosiągalny”.

Biżuteria, podobnie jak status społeczny, jest czymś, co się zyskuje. Jednak sama biżuteria nie przenosi jeszcze w górę w drabinie hierarchii społecznej, a jedynie jest pewną legitymacją, pewnym uwidocznieniem zajmowanego stanowiska. Widać to wyraźnie choćby w czasie oficjalnych spotkań prominentów, gdzie paradoksalnie to po kobietach widać, który z mężczyzn dyktuje warunki pozostałym. Oczywiście jest to pewna przenośnia, ale z pewnością każdy z nas zauważył, choćby podczas reportaży z oficjalnych umiejętności, że dla kobiet to właśnie biżuteria jest elementem, który pozwala pokazać swoją pozycję. Nawet jeśli kobiety z różnych powodów nie pełnią zbyt wielu oficjalnych funkcji, od razu widać, która z nich będzie najbardziej wpływowa.

Tego rodzaju funkcja ekskluzywnej biżuterii jest z nią związana od zawsze. Wyraźne różnice dzieliły biżuterię kobiet-faraonów od biżuterii „zwykłych” Egipcjanek. W średniowiecznej europie podobne tendencje też były zauważalne, choć oczywiście kryteria uznawania czegoś za ekskluzywne były już zgoła odmienne.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *