Symbolika męskiej biżuterii

bizuteria-na-receBiżuteria jest dla kobiet integralną częścią ubioru, równie ważną, co wszystkie inne. Panowie na tę sprawę patrzą zupełnie inaczej. Dla nich biżuteria jest jedynie dodatkiem, czymś opcjonalnym, w związku z czym, jeśli już się pojawia, musi mieć konkretny cel. Producenci biżuterii wzięli się więc na sposób i projektując męską biżuterię wykorzystują nie tylko materiały, które można uznać za typowo „męskie”, ale grają też na symbolice kształtów, tworząc nieprawdopodobne dzieła sztuki.

Wprawdzie postrzeganie mężczyzn jako kogoś, kto powinien wyrażać się głównie siłą fizyczną nie jest już dziś aktualne, jednak pewne nawiązania do tego cały czas się w różnych miejscach pojawiają. Nie inaczej jest w liniach biżuterii męskiej wielu producentów, którzy starają się nadać swoim produktom rys kojarzący się jednoznacznie z pewnymi męskimi przyzwyczajeniami, cechami charakteru czy nawet czynnościami.

Każdy, kto przyjrzy się uważnie katalogom męskiej biżuterii zauważy, że jest tam o wiele więcej kanciatych, znajomo wyglądających kształtów niż w liniach żeńskich. Na pierwszy rzut oka aż trudno zauważyć inspirację ośmiokątnym łebkiem śruby albo zaokrąglonymi ogniwami łańcucha motocyklowego. Wszystkie linie biżuterii praktycznie w jakiś mniej lub bardziej jawny sposób nawiązują do techniki, która jest archetypiczną domeną mężczyzn, wymagającą tej rzekomo zapomnianej siły fizycznej. W liniach męskich rzadko widuje się filigranowe, ażurowe elementy biżuterii- zwykle są to pełne, wyraźne kształty.

Gra symbolami jest tu bardzo ważna. Mężczyzna cały czas jest bowiem postrzegany jako obrońca i człowiek mający w sobie siłę fizyczną. Wskazane jest, aby jej nie używał, ale raczej posiadł sztukę dyplomacji, jednak w projektach biżuterii pełno jest nawiązań do dyplomacji siłowej, często inspirowanej wprost światem zwierzęcym, gdzie pod całkiem miłym futrem tygrysa kryją się wielkie kły. Tu ma być tak samo: pod doskonale skrojonym garniturem ma czaić się mężczyzna gotowy do obrony swoich racji. Ponieważ jednak ludzie kłów nie mają, atrybutem tej siły stała się w dużej mierze właśnie ekskluzywna biżuteria męska z jej wszystkimi, często niejasnymi na pierwszy rzut oka skojarzeniami symbolicznymi sięgającymi też najgłębszych przekonań o roli mężczyzn.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *