Kiedy biżuteria staje się ekskluzywna

sklep-z-bizuteriaBiżuteria może być piękna, może być kosztowna, może być ekskluzywna. Zwykle wszystkie te trzy określenia używane są jako synonimy, ale tak naprawdę nie wszystko, co drogie, musi od razu być ekskluzywne. Przyjrzyjmy się więc ekskluzywnej biżuterii, co ją wyróżnia?

Przede wszystkim, aby można było o danym elemencie powiedzieć, że jest ekskluzywny, musi on być stosunkowo rzadko spotykany. W praktyce będzie to oznaczało zwykle wyższą cenę, to jednak konsekwencja pewnego faktu, a nie czyjeś celowe działanie. Cena złota czy diamentów, tak cennych dla jubilera materiałów, wynika z tego, że potrzeba bardzo dużo wysiłku, aby któryś z tych surowców uzyskać. Na przykład, aby uzyskać kilka gramów złota, trzeba przerzucić wiele ton ziemi, często przy tym niszcząc lub zużywając kosztowne narzędzia, choćby diamentowe ostrza. Skoro więc ktoś poświęca diament, aby wydobyć złoto, jego wartość musi być bardzo duża. Same zaś diamenty wcale nie są tańsze. Poza tym, te ostatnie trzeba jeszcze odpowiednio obrobić.

Obróbka to kolejny wyznacznik ekskluzywności. Nie będzie ekskluzywny towar, który jest seryjnie produkowany. Obróbka każdego diamentu, nadanie mu odpowiedniego szlifu, nawet sam wybór właściwego miejsca cięcia, wszystko to trwa godzinami, wymaga żmudnego ślęczenia skrupulatnych rzemieślników. Diamenty są tak cenne, że nawet miligramy pyłu powstającego przy szlifowaniu są zbierane. Wprawdzie zwykle nie są one wykorzystywane do produkcji biżuterii, ale za to doskonale obrazuje to wartość tego surowca.

Sama produkcja biżuterii ekskluzywnej to już duże wyzwanie. Tu zwykle nie ma żadnej automatyzacji- jedyna technologia, jaka jest wykorzystywana to piec do wytopu kruszców, szlifierki i automaty polerujące. Na każdym jednak etapie niezbędna jest praca człowieka, i to nie byle kogo, bo osoby doświadczonej, znającej się doskonale na swoim rzemiośle.

Wszystkie te powody składają się na to, że cena gotowego wyrobu windowana jest niewyobrażalnie w górę. W związku z tym ekskluzywnej biżuterii nie można kupić gdziekolwiek. Tylko wybrane marki jubilerskie zajmują się wyrobem ozdób z najwyższej spośród dostępnych klas. Poza doskonała jakością, kupując taką biżuterię, zyskujemy również prestiż, piękno i doskonałe doradztwo, bo o klientów kupujących ekskluzywną biżuterię, bardzo dba każdy z jubilerów.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *