Egzotyczna biżuteria ekskluzywna

broszkaZ biżuterią ekskluzywna zwykle kojarzą się nam takie materiały jako złoto, platyna, tytan, rubiny, szmaragdy, diamenty czy perły. To jednak nie wszystkie materiały, które można wykorzystać, aby stworzyć naprawdę unikalną, piękną biżuterię ekskluzywną.

Ostatnie lata to złoty okres dla całego segmentu tak zwanej biżuterii egzotycznej. Inspirowana głównie kulturami południowoamerykańskimi i wysp południowo-wschodniej Azji korzysta głównie z surowców naturalnych. Podstawą dla wielu tego typu elementów biżuterii są egzotyczne gatunki drewna, nierzadko łączone z muszlami lub łuskami rzadkich zwierząt, a teraz również wzbogacane ceramiką, szlachetnymi kamieniami lub perłami, choć w oryginalnych koncepcjach jeśli któryś z klasycznych materiałów się pojawiał, były to perły, a i to tylko sporadycznie.

Cały urok biżuterii egzotycznej polega właśnie na tym, że wykorzystuje ona materiału, z jakich raczej nie korzystają jubilerzy produkujący biżuterię klasyczną. Drugim, równie ważnym powodem, dla którego o biżuterii egzotycznej się mówi, jest jej oryginalność. Nawet najdroższe metale szlachetne i cenne kamienie są ogólnodostępne. Oczywiście nie w aspekcie cenowym, ale każdy człowiek wie, gdzie można kupić perły albo tytanowy pierścionek, jeśli ma się odpowiednio dużo gotówki. Jeśli zaś chodzi o egzotyczne kwiaty oraz muszle, wiedza o nich jest niewielka i niełatwo je nabyć, a wszystko, co jest trudno kupić, może odpowiednimi walorami estetycznymi zasłużyć na miano ekskluzywnego. Akurat w przypadku biżuterii egzotycznej jest ono całkowicie zasłużone.

Inspirowane dawnymi kulturami linie biżuterii pojawiają się u większości producentów, przy czym spora część z nich korzysta z inspiracji, ale nie porzuca klasycznego warsztatu jubilerskiego. Prawdziwie egzotyczna biżuteria pochodzi z Filipin, Brazylii, Peru- stamtąd, gdzie powstała tradycja akurat tak wytwarzanych ozdób.

Biżuteria egzotyczna pojawia się coraz częściej na wybiegach i stamtąd przechodzi na deski projektowe najbardziej znanych marek biżuteryjnych. Wciąż jest rzadziej spotykana i często droższa niż klasyczne propozycje ze złota i diamentów. Oczywiście to tylko trend i trudno powiedzieć jak bardzo stały, ale biżuteria egzotyczna już teraz ma olbrzymi wpływ na rynek biżuteryjny.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *